Pelješac

Město Trpanj a UBYTOVÁNÍ

Město_TRPANJ

 

PELJEŠAC - POLOOSTROV

Druhý největší chorvatský poloostrov (po Istrii) s rozlohou 350km2 měří na délku 65km a jeho šířka se pohybuje v rozmezí 3-7km. Nachází se v jižní Dalmácii.

S pevninou je spojen úzkou šíjí nedaleko městečka
Ston, který je hlavním městem Pelješacu. Ston město s mohutnými hradbami postavenými za Dubrovnické republiky, které jsou druhými nejdelšími hradbami v Evropě. Nachází se zde také jedna z nejstarších solných tabulí v této časti světa. Tato oblast patři k seismicky nejaktivnějším v Chorvatsku. V září r. 1996 Ston postihlo silné zemětřesení.

Město_STON

 

Severní část poloostrova Pelješac je více zalesněna a vystavena chladným vnitrozemským větrům, jihozápadní část má teplejší a vlhčí podnebí. Povrch Pelješace je značně hornatý a skalnatý, jeho nejvyšším vrchem je Sveti Ilija (961m) ležící nad městem Orebić. Hora město chrání před chladnými větry z vnitrozemí a zastaví mraky. Orebič bývá označován za nejteplejší místo na pobřeží.

sv_ilja02 Město_OREBIČ

 

Údolí poloostrova mají úrodnou půdu, na níž se pěstuje jižní ovoce, zelenina a vinná réva. Na jižní straně poloostrova u vesničky Dingač jsou proslulé vinohrady, kde se na prudkých vápencových svazích rodí stejnojmenné víno. Mezi nejvýznamnější a nejlepší chorvatská červená vína patří Dingač a Postup.

Město_Dingač

 

Je zde také jediná lokalita v Evropě, kde žijí volně šakali.

Přes Pelješac vede od jadranské magistrály tzv.
Pelješacká transverzála, která spojuje největší obce na poloostrově a slouží také turistům mířím z pevniny na ostrov Korčula. Přijíždíte-li však ze severu Chorvatska, je výhodnější využít trajektu Ploče – Trpanj, který vám ušetří velkou zajížďku. Další trajekty k dispozici jsou ve městech Orebič – Korčula, Prapratno – Mljet.

 

Obyvatelé poloostrova se od 10.století věnovali mořeplavbě, k jejímuž rozkvětu došlo v 17.století. V té době byli zdejší kapitáni světově proslulí a nejbohatší z nich zakládali po celém světě banky a obchodní společnosti. Důležitost Pelješace pohasla po přesunutí světového obchodu mimo jadranskou oblast.

Nejvýznamnějšími letovisky
na Pelješacu jsou Trpanj, Orebić, Trstenik, Žuljana, Viganj a Lovište. Nachází se zde malé osady s pěknými plážičkami, s klidem a domorodou atmosférou. Na poloostrově bylo postaveno jen několik málo hotelů a to ve Stonu, v Trpanji, v Orebiči a v Lovišti. Rekreanti však nejvíce využívají ubytování v soukromí apartmánů nebo v kempech.

Jižní pobřeží má otevřené moře, jsou zde dva větší ostrovy Korčula a Mljet.

Severozápadním směrem je proslulý ostrov Hvar.

[Úvod] [O nás] [Kontakty] [Ochr. os. údajů] [Chorvatsko] [Biograd na Moru] [Riviera Omiš] [Makarská riviera] [Makarska město] [Veliko Brdo] [Igrane] [Živogošće] [Drvenik] [Gradac] [Pelješac] [Foto Peljašac] [Trpanj] [Brač] [UBYTOVÁNÍ] [RECENZE] [Dotazy] [AKCE a novinky] [Domky k pronájmu]

2014 (c) Makarska - nejen v létě
Všechna práva vyhrazena

 

www.vasepcambulance.cz