Biograd na Moru

Apartmány Golem

Apartmány Tonći

 

Biograd na Moru (v němž kdysi sídlili chorvatští králové) je přístavní město v Severní Dalmácii v Chorvatsku, vzdálené 28km jihovýchodně od centra Zadaru. Nachází se na pobřeží proti jihovýchodní části ostrova Pašman (město Tkon), na který se lze dostat trajektem. Je obklopený zálivy Soline a Bošana. Biograd je východisko lodních výletů do národního parku Kornati. Biograd má cca 5500 obyvatel, kteří se kromě zemědělství živí i rybolovem.

Koupání a pláže

Pláž Dražica

Nejblíže centru města (cca 10 min. pěší chůze po pobřežní promenádě směrem k jihovýchodu) leží nejpopulárnější velká oblázková pláž Dražica lemovaná borovým lesem (nachází se zde bazén pro vodní pólo, veliký tobogán, trampolíny, potápěčský klub apod.) Pláž Dražica byla spolu s oblázkovou pláží Bošana oceněna tzv. Modrou vlajkou, kterou získají jen vybrané pláže v Chorvatsku za čistotu a kvalitu prostředí.

 

Pláž Soline

Na jihovýchodní straně města se nachází překrásná
oblázkovo-písčitá pláž Soline je obklopená hustým borovým hájem a nachází se ve stejnojmenné zátoce v blízkosti kempu. Je mnohem menší než Dražica či Bošana a proto často zalidněná.

V blízkosti promenád pláží Dražica a Soline se nachází kavárny, restaurace, stánky s rychlím občerstvením, obchůdky se suvenýry atd. Jsou zde dostupné různé služby, sportovní i zábavné atrakce (masáže pod otevřeným nebem, animace pro dospělé i děti, možnost půjčení si vodních skútrů, šlapadel, kanoí, loděk, …Pláže jsou vybaveny kabinkami na převlečení a sprchami, s možností si pronajmout lehátka a slunečníky. Vzhledem k pozvolnému přístupu do moře a stínu jsou ideální pro rodiny s dětmi, a je zde i přístup pro osoby se zdravotním postižením.

 

Pláž Bošana

Rozlehlá
oblázková pláž Bošana s pozvolným vstupem do moře se nachází v severozápadní části města, hned za jachtařskými přístavy. (cca 10min.pěší chůze)
Na pláži se nachází kavárna, restaurace, fast food,  hřiště pro plážový volejbal a dětské hřiště. Není zde stín (borový les), je potřeba si na tuto pláž vzít slunečník (ochranu proti slunci).

 

Pláž Crvena luka

Přibližně 3km od centra Biogradu se nachází ještě
jedna překrásná písčitá pláž obklopená borovým hájem. Na pláž se dostanete pěšky od osady Kumenat, autem nebo lodičkou, kterou si můžete pronajmout na plaži Soline i Dražica.

Sport

Biograd je významným jachtařským centrem se dvěma marinami.

V blízkosti pláže Dražica se nachází
rozlehlé tenisové centrum ve stínu lesa s několika osvětlenými kurty, hřiště pro malou kopanou, košíkovou, házenou a další sporty. V kempu Soline je hřiště pro plážový volejbal. Na pláži Dražica si lze vyzkoušet vodní lyžování, parasailing, surfing a další vodní sporty. Na plážích Dražica a Bošana se nachází potápěčské kluby, které organizují kurzy a potápěčské výlety. V půjčovnách si lze půjčit kolo, šlapadlo, vodní skútr, kajak, člun a další sportovní potřeby. Biograd má dva jachtařské přístavy - mariny (Kornati a Šangulin) a přístaviště u hotelu Ilirija. Na nábřeží Dražica je bazén pro vodní pólo. Do okolí vedou pěší a cyklistické stezky, např.: směrem na Pakoštane a k Vranskému jezeru.

Zábava a kultura

V rámci Kulturního léta (Kulturno ljeto) se na nábřeží, na Náměstí Brce (Trg Brce) a na dalších místech konají koncerty klasické hudby, taneční představení, folklorní vystoupení. Letní program doplňují pravidelné páteční slavnosti na nábřeží zvané "Feštica", letní hry, módní přehlídky, letní karneval a další akce.

Začátkem června zahajuje letní turistickou sezónu gastronomický festival "Biogradský stůl" (Biogradski stol). Na nábřeží Krále Petra Krešimira IV představují své produkty vystavovatelé z různých krajů Chorvatska i ze zahraničí, připravují se zde speciality pod širým nebem, hrají folklorní skupiny.

Největší letní turistickou slavností je "Biogradská noc" (Biogradska noć), vždy začátkem srpna. Je přehlídkou folklorní hudby, tance, zábavy, gastronomie, ohňostroje apod.

Výlety do okolí

•letovisko Crvena Luka - 5 km jižně
•nedaleká letoviska
Pakoštane a Vodice
Zadar - 28 km severně (důležitý dopravní uzel i město historie)
historický Šibenik - 48 km jižně
•trajektem do městečka
Tkon na ostrově Pašman a dále na ostrov Ugljan
•výlet lodí
na Kornatské ostrovy NP Kornati a do sousední chráněné krajinné oblasti v zátoce Telašćica (jižní část ostrova Dugi otok)
Vranské jezero - 8,5 km jižně
•za návštěvu stojí také vzdálenější
ostrov Murter, malebný Primošten či oblast řeky Krka se svými vodopády - NP Krka

Historie

Ve středověku byl Biograd nazýván Alba civitas (Bílé město). Největšího rozkvětu dosáhl Biograd v 11. a 12. století za chorvatských králů, kdy byl jejich občasným sídlem a za krále Petra Krešimira IV dokonce hlavním městem říše. Začátkem 12.století se v Biogradu nechal korunovat uherský král Koloman. Později bylo město vypleněno několikrát Benátčany a Turky a ze svých ztrát se nedokázalo znovu vzkřísit do původní síly.

Město má dlouhou turistickou tradici. První turisté sem začali přijíždět v roce 1920 z Československa. První hotel byl poté postaven v roce 1935.

V letech 1991-1993 bylo město značně poškozeno dlouhodobým bombardováním srbských jednotek během Chorvatské války o nezávislost.

Památky

V Biogradu najdete velké množství historických památek.

Zajímavá je návštěva
Vlastivědného muzea (Zavičajni muzej) s archeologickou expozicí a se sbírkou předmětů vyzdvižených z potopené benátské lodi, která ztroskotala v Pašmanském průlivu. 
Barokní kostel sv.Anastázie (Světa Anastazija) byl založen v pol.18.stol. Přibližně o 100 let mladší je
kaple sv.Roka (Sveti rok).

Přístav

Město je výborně vybavené pro jachtaře a lodní dopravu. Jezdí odtud trajekty na blízký ostrov Pašman a přístavní zázemí zajišťují mariny Kornati (www.marinakornati.com) a Šangulin (www.sangulin.hr) s kapacitou několik stovek plavidel. Každoročně se zde také koná v říjnu lodní přehlídka Biograd Boat Show.

Zajímavosti

Přístav pro jachty - marina má novou nemalou atrakci, a to podmořské osvětlení. Jako jediný na světě instaloval podmořská světla. Zatím jej osvětluje 9 silných světelných zdrojů, v plánu je jich však 40. Osvětlení je už dnes velmi efektní a vzbuzuje velkou pozornost návštěvníků.

Příjezd

Cesta autem z Čech do Biogradu na Moru vede klasicky přes Rakousko a Slovinsko a dále po dálnici Záhřeb-Split se sjezdem na exitu Benkovac. Z Prahy je Biograd vzdálen cca 1050 km. Letadla přistávají na letišti v Zadaru, které je vzdálené cca 20 km od Biogradu. Ze Zadaru je možné přijet autobusem z hlavního autobusového nádraží. Pokud se sem chcete dostat z Itálie, využijte trajektového spojení z Ancony.

[Úvod] [O nás] [Kontakty] [Ochr. os. údajů] [Chorvatsko] [Biograd na Moru] [Foto Biograd] [Apt Golem] [Riviera Omiš] [Makarská riviera] [Makarska město] [Veliko Brdo] [Igrane] [Živogošće] [Drvenik] [Gradac] [Pelješac] [Brač] [UBYTOVÁNÍ] [RECENZE] [Dotazy] [AKCE a novinky] [Domky k pronájmu]

2014 (c) Makarska - nejen v létě
Všechna práva vyhrazena

 

www.vasepcambulance.cz