Brač

Město Postira a UBYTOVÁNÍ

Postira

 

Třetí největší ostrov Jaderského moře , který se rozkládá na rozloze 395 km2. Ostrov měří na délku 40 km, jeho šířka dosahuje 12 km.

Na ostrově žije přibližně 14 tisíc obyvatel.
Obyvatelé se živí hlavně turismem,  zemědělstvím (pěstováním vinné révy a oliv), rybolovem a těžbou mramoru.

Největším sídlem je
město Supetar, další známé obce Bol, Ložišća, Milna , Nerežišća, Postira, Sumartin, Sutivan, Škrip, atd.

Podnebí ostrova je středomořské. Léta jsou teplá a suchá s průměrnou teplotou 25st., zimy krátké a mírné s průměrnou teplotou 9st. Průměrná teplota moře je v létě 24st., v zimě 14st. 
Ostrov je od pevniny oddělen Bračským průlivem, od ostrova Hvar Hvarským průlivem a od ostrova Šolta Splitskou úžinou. Severní strana ostrova je pozvolná, zatímco v jižní strmější částí se nachází vysoké pohoří , jehož nejvyšším vrcholem je
Vítova hora (Vidova gora) , dosahující výšky 778m. Ostrov je především tvořen vápenci, mramory a vyskytuje se zde řada krasových útvarů (významné jsou Dračí jeskyně – Zmajeva špilja u obce Murvica a jeskyně Kopačina jižně od Supetaru).

Na ostrově je několik vápencových kamenolomů, z nichž se v minulosti dodával
stavební kámen (bračský mramor) na řadu významných staveb na pobřeží (Diokleciánův palác ve Splitu) a dokonce i do ciziny (Bílý dům ve Washingtonu), přičemž v některých se vápenec těží i dnes. Pro své vlastnosti se využívá i k výrobě různých drobných předmětů (váziček, svícnů apod.) ,prodávaných na ostrově jako upomínkové předměty.

Nenajdete zde žádné vodní toky a veškerá voda se na ostrov dopravuje potrubím z pevniny, konkrétně z řeky Cetiny (Omiš).

Brač byl nejprve osídlen Ilyry, po nichž sem stejně jako na ostatní dalmatské ostrovy přišli Řekové, Římané a Benátčané. Z nejzajímavějších historických památek stojí za zmínku skalní
klášter Blanca, který se nachází západně od proslulého Zlatého mysu (Zlatni rat) město Bol.

Ostrov_BRAČ

 

Největším a nejznámějším letoviskem na jižní hornaté části ostrova je Bol ležící na úpatí Vítovy hory. Nedaleko od obce se nachází pověstná pláž Zlatý mys (Zlatni rat). Její zvláštností je, že během dne mění vlivem větrů svůj tvar.

Doprava – spojení s pevninou zajišťují trajekty společnosti Jadrolinija (linky Split - Supetar  a Makarska – Sumartin) a lodní linka Split – Bol - Jelsa (ostrov Hvar).

Zlaty_mys_BOL
[Úvod] [O nás] [Kontakty] [Ochr. os. údajů] [Chorvatsko] [Biograd na Moru] [Riviera Omiš] [Makarská riviera] [Makarska město] [Veliko Brdo] [Igrane] [Živogošće] [Drvenik] [Gradac] [Pelješac] [Brač] [Foto Brač] [Postira] [UBYTOVÁNÍ] [RECENZE] [Dotazy] [AKCE a novinky] [Domky k pronájmu]

2014 (c) Makarska - nejen v létě
Všechna práva vyhrazena

 

www.vasepcambulance.cz