Živogošće

Apartmány Aida II

Apartmány Goran

 

Živogošče je vesnice a přímořské letovisko s Františkánským klášterem z r.1616, původně malá rybářská obec. Nachází se na Makarské riviéře ve Střední Dalmácii, v úpatí pohoří Biokova, ležící mezi Makarskou a Drvenikem. Živogošće spadá pod obec Podgora a navazuje na městečko Igrane. Nachází se jižně cca 8km od Podgory, cca 17km od Makarské, cca 80km od Splitu a cca 140km od Dubrovníku.

 

Živogošće má tři pobřežní letoviska a to Porat, Mala Duba a Blato.

Mala Duba nejmenší ze všech tří osad. Jsou zde oblázkové pláže s pozvolným vstupem do moře. V osadě jsou služby jako restaurace, obchod nebo kavárna.

Blato prázdninová osada je tvořena domy místních obyvatel, apartmány i restaurací s obchodem. Na jižním pobřeží se nacházejí kempy. Dominantou Blata je přístav.

Živogošče je osídlené od ilyrských a římských dob, o čemž svědčí ilirské hroby na vrcholu kopce Sutvid 1155 m.n.m. a zbytky vil rustik v Malé Dubě a Blatu.
O Živogošče jsou první zmínky z poloviny 13. století.

Porat

 

Živogošče poskytuje velmi příjemné prostředí pro trávení velmi klidné dovolené u průzračného, sluncem prozářeného moře.

Kromě koupání, relaxace a opalování se tu mohou provozovat všechny druhy turistiky, včetně výletů do okolí. Např. návštěva letovisek Makarska, Tučepi, Podgora, Igrane, Drvenik, Gradac, vodopády Kravica (BiH), Medugorje (BiH), Dubrovník (vzdálenost 140 km od Živogošče)  nebo návštěva některého z ostrovů (Hvar, Brač...), které jsou poblíž.

Samozřejmostí je široká nabídka služeb - samoobsluhy, restaurace v obci i na pláži, půjčovna kajaků, šlapadel, lehátek, vodních skútrů ...

 

Živogošče pláže

Živogošče nabízí svým návštěvníkům překrásné oblázkové pláže, obklopené olivovým a borovicovým hájem a neuvěřitelně čisté moře s velice teplým a stabilním počasím. Toto místo je taktéž vhodné pro rodiny s dětmi.
Své místo zde naleznou i vyznavači skrytých pláží, které nabízejí naprosté soukromí.
V zadní části se nachází nudistická pláž.
Živogošče je nejklidnější letovisko na Makarské riviéře s krásnými oblázkovými plážemi, bujnou vegetací a čistou vodou.

 

Výlety a sport

Živogošče nabízí kromě relaxace na pláži i celou řadu sportovního vyžití. Přímo na hlavních plážích jsou půjčovny lodí, kajaků, vodních skútrů.....
Denně z místa vyplouvají zájezdové lodě ve směru sousedních ostrovů a na
fish piknik.
Živogošče nabízí i celou řadu možností
turistických výletů, případně cykloturistických tras. Pohoří Biokovo poskytuje hodně možností pro vysokohorskou turistiku a horolezectví .Na výlet k vrcholu Sveti Jure (1762m) si můžete zajít na 5-hodinovou procházku přes borový les a pole nebo autem cca 31km z Makarské – vstupní brána do NP Biokovo.

 

Zajímavosti

Nedaleko od Františkánského kláštera z r.1616 st.  je do skály vytesán antický nápis podávající zprávu o prameni, který zde tryská, a o nymfě, jíž je pramen zasvěcen. Známý Liciniánov epigram – nejhežčí vzorek klasické literatury – z 474. roku před Kristem, sestavováný z 16 latinských heksametrů je vytesaný do kamene a nachází se u pramene Pokrivenice na pobřeží moře. Římský kvestor Licinián oslavuje tento pramen «sladké vody»,která i dnes teče na tomto místě.

[Úvod] [O nás] [Kontakty] [Ochr. os. údajů] [Chorvatsko] [Biograd na Moru] [Riviera Omiš] [Makarská riviera] [Makarska město] [Veliko Brdo] [Igrane] [Živogošće] [Foto Zivogosce] [Apt Aida II] [Apt Goran] [Drvenik] [Gradac] [Pelješac] [Brač] [UBYTOVÁNÍ] [RECENZE] [Dotazy] [AKCE a novinky] [Domky k pronájmu]

2014 (c) Makarska - nejen v létě
Všechna práva vyhrazena

 

www.vasepcambulance.cz